Ara
Close this search box.

Hard Disk HDD nedir ve ne işe yarar?

Hard disk nedir?

Hard diskler bilgisayarda depo görevi görürler içlerinde ki  manyetik diskler hem yazılabilir hem de silinebilir durumda çalışırlar .Kısaca bilgisayar içindeki verilerin depolanıp saklandığı hafıza birimidir.

Hard disk Çalışma Prensibi nasıldır?

Hard Disklerin içinde manyetik diskler bulunur. Bu disklere veri yazmak ve okumakla görevli iki adet kafa bulunur. Bu kafalar sağa sola doğru hareket ederek çalışırlar. İçinde bobin ve devir motoru bulunur devir motoru disklerin dönmesi sağlar. Bobin ise kafaların sağa sola oynamasını sağlar.

Hard diskler kaça ayrılırlar?

Hard diskler 3’e ayrılırlar bunlar ;

HDD (hard disk driver)

HDD hard diskler üzerinde cd ye benzer bir tabaka taşırlar ve her veri bu disk üzerine izlerle yazılır. HDD diskler uzun zamandır tercih edilmektedir.

SSD ( solit state driver)

SSD hard diskler yapı itibari ile flash belleklere benzerler. HDD tipi hard disklerde verilerin üzerine yazıldığı cd ye benzer bir tabaka vardır. Bütün veriler bu tabaka üzerine yazılır ve siz bir dosyaya ulaşmak istediğinizde bilgisayar bu disk üzerindeki çizgileri tarayarak dosyayı bulmaya çalışır.

SSD hard diskler ise elektronik devrelerdir ve  dosyalar tıpkı flash bellekler gibi ssd hard disklere direk yazılır ve bir program çalıştırıldığında yada bir dosya açıldığında direk olarak çağrılır böylece HDD gibi dosyayı aramak zorunda kalmaz. Bu sayede günümüzde popüler olan SSD hard diskler çok hızlıdırlar. Okuma yazma hızları çok hızlı olan bu SSD hard diskler bilgisayarınızın performansını da arttırmaya yarar.  Ama bu performansın tabi ki bir bedeli var. Ne yazık ki SSD hard diskler fiyat olarak HDD lere göre daha pahalıdırlar.

HHD ( hybrid hard driver)

HHD hard diskler HDD diskler ve SSD disklerin birleşmiş hali olarak anlatılabilir. CD ye benzeyen mekanik diskin yanında 4 ile 8gb arasında değişen SSD disklere de sahiptirler. İşletim sisteminin en çok kullanılan dosyaları SSD tarafında tutulur ihtiyaç olduğu durumlarda SSD den çağırılır. Eğer dosya SSD kısmında yoksa mekanik diskte geçilir ve orada aranır.

Veri yolları nelerdir?

Pata (ide) veri yolunu kullanan hard diskler

Paralel olarak veri alış verişi yaparlar.

Sata (serial ata) veri yolunu kullanan hard diskler

Seri olarak veri alışverişi yaparlar.

İlginizi Çekebilir

Popüler Konular
Güncel Konular
Scroll to Top