Online ve Offline ne demektir? – offline nasıl yazılır?

Birçok internet kullanıcısı tarafından, özellikle sohbet sayfalarında ve iletişim ağlarında sıkça okunan ve duyulan Offline (çevrimdışı) ve Online (çevrimiçi) terimleri ne anlama geliyor?

(Çevrimiçi terimi) Online Ne demektir ve Ne Anlama Gelir?

Online” terimi aslında açık anlamına gelen “on” ve hat anlamına gelen “line” kelimelerinden oluşan İngilizce bir terimdir ve internete bağlı olma ve kullanıcılar veya bir sistem için erişilebilir olma durumunu ifade eder.

Türkçe’ye tam çevirisi “Çevrimiçi” olan “Online” kelimesine örnek olarak Facebook, Instagram, Discord gibi sosyal ağ platformlarında arkadaş listenizdeki kişilerin oturum açtığını ve sohbet için müsait olduğunu gösterebiliriz.

Ayrıca, bir hizmet için ziyaret ettiğiniz bir web sitesindeki müşteri destek biriminin anında yardım sağlamak için bilgisayarlarının başında olduğu anlamına gelir.

(çevrimdışı) Offline Ne Demektir ve Ne Anlama Geliyor?

Offline” kelimesi terim olarak İngilizce’de “off-line” olarak da ayrılmaktadır. “Off” kapalı, “Line” ise hat anlamına gelmektedir, yani “Offline”, “online” kelimesinin zıttıdır. Türkçeye çevrilmiş hali ise “Çevrimdışı” yani “Offline” şeklindedir.

Çevrimdışı kelimesinin anlamına örnek olarak bir önceki çevrimiçi örneğin tam tersi verilebilir. Bu, Facebook, Instagram, Discord gibi sosyal platformlarda, arkadaşlarınızın o anda bu site ve programlarda olmadığı, mesajınızı yazdığınızda göremeyecekleri anlamına gelir.

Online ve Offline kelimelerinin sıkça kullanıldığı ifadeler

Offline ve Online kelimelerini nerelerde gördüğümüze dair örnekler vermemiz gerekirse,

  • Çevrimiçi Oyunlar (Online Games) : Internet üzerinden bağlanılarak oynanabilen oyunlar olarak da bilinen online oyunlar. Çevrimiçi dediğimiz oyunlar olarak düşünebiliriz. Adından da anlaşılacağı üzere online oyunlar internete bağlanarak oynanabilir. İnternete bağlanmaya gerek kalmadan oynanabilen oyunlara ise offline oyunlar deniyor. Bu iki oyun türünün çevrimiçi veya çevrimdışı oyunlar olarak anıldığını duymak çok yaygın değildir. Kelimeler o kadar yaygınlaşmıştır ki çevrimiçi ve çevrimdışı olarak kullanılmaktadır.
  • Online Destek (Online Support): Online destek ile karşılaştığımızda hem İngilizce hem de Türkçe dilleri ile online olarak destek alabileceğimiz anlamına gelmektedir. Yani internet üzerinden iletişim kurarak anında yardım alabiliyoruz.
  • E-ticaret sitesi olarak da bilinen çevrimiçi mağaza (Online Store): çevrimiçi alışveriş yapma ve satın alma olanağı anlamına gelir. Online mağazaların popüler örnekleri arasında Gittigidiyor ve Hepsiburada gibi web siteleri yer almaktadır. Bu platformlar, müşterilerin kendi evlerinin rahatlığında ürünlere göz atıp satın alabilecekleri çevrimiçi mağazalar veya sanal mağazalar olarak kabul edilir.
  • İnternet Bankacılığı (Online Banking) olarak da bilinen online bankacılık, bankacılık işlemlerinin internet üzerinden gerçekleştirilmesi sürecini ifade eder.
  • Çevrimdışı Çeviri (Offline Translate): Akıllı telefonlarımızda bulunan çeviri uygulamalarında bulunan bu ifade kelime listesinin internetten mobil cihazınıza indirilerek daha sonra telefonunuz internete bağlı olmadığında da çeviri yapabilme işlemine denir.
  • Çevrimdışı Çalışma (Offline Play): Örnek olarak Spotify uygulamanızda bulunan bu ayarı açtığınızda indirdiğiniz müzikleri daha sonra internetsiz olarak dinleyebileceğiniz anlamına eliyor.
Scroll to Top