Spam ne demektir?

Yine İngilizce bir internet terimi hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Spam kısa ve öz olarak genelde e postalarda karşımıza çıkan reklam amaçlı e postalardır. İnternet üzerinde aynı mesajın birden çok kez üst üste gönderilmesi anlamına da gelir.

Genelde reklam ve tanıtımlar için kullanılır ve kullanıcılar talep etmezler. Zorlayıcı şekilde kullanıcıların istemediği bir şekilde gönderilip dururlar ve sinir edicilerdir. Spam çoğunlukla ticari reklam niteliğinde olup, bu reklamlar sıklıkla güvenilmeyen ürünlerin, çabuk zengin olma kampanyalarının, yarı yasal servislerin duyurulması amacına yöneliktir. Yani kısaca spamlar çoğunlukla insanları kandırmak için bir ürün ve hizmet satabilmek için atılırlar.

Çoğunlukla diyoruz çünkü her spam sahte bir mesaj anlamına gelmez. Gmail, Outlook veya Yandex gibi email servisleri gelen e-postaları filtrelerler ve sizi spamdan korumak isterler bu yüzden size gelen her e-posta gelen kutunuza düşmez. Bazı mailler “Spam”, “Gereksizler”, “Gereksiz E-posta” veya “İstenmeyen E-Posta” gibi klasörlerde bulunabilirler.

Bunun sebebi mail servisini aldığınız şirketin size gönderilen e-postayı yollayan şirketi, kuruluşu yada kişiyi tanımamış olması olabilir. Veya facebook, Google, twitter benzeri web sitelerinden sürekli gelen “Şifremi unuttum” veya “E-posta onaylama” kodları çok fazla gönderildiğinden e-posta hizmeti veren şirketler bunu otomatik olarak reklam algılayabilirler. İşte bu yüzden her gelen e-posta spam olmayabilir.

Scroll to Top